Nosilec: Univerza v Novem mestu Fakulteta za zdravstvene vede
Partnerji: kmetija Mahne, kmetija Divji vrt, kmetija Markovi, kmetija Vrhivšek, kmetija Šteflak, Strokovni center Višnja Gora
Celotna vrednost projekta: 74.999,73 EUR
Začetek: 4. 4. 2022
Konec: 5. 4. 2024
Kontaktna oseba: Sabina Krsnik, sabina.krsnik@uni-nm.si, +386 7 393 00 21
Cilji:
Splošen cilj projekta je krepitev razvojnega partnerstva, ki bo prispevalo k diverzifikaciji dejavnosti na kmetijah, povečanje usposobljenosti članov kmetij in inovativnosti, krepitev medgeneracijskega sodelovanja, povečanje dodane vrednosti na kmetijah, krepitev trajnosti projekta in ohranitev povezanosti mladih z obdelavo zemlje.
Pričakovane spremembe pri posameznih ciljnih skupinah:
- Kmetije bodo proučile svoje potenciale in poiskale rešitve za izvajanje programov s področja zdravstvenega varstva v okviru svojih kapacitet in dopolnilnih dejavnosti na kmetijah. Programe bodo poizkusno izvedle in jih nato še izboljšale. Razvile bodo inovativne programe, ki jih doslej na kmetiji še niso izvajale in s tem ustvarile pogoje za dvig dodane vrednosti.
- Dijaki SC VG bodo lahko med in po projektu uporabljali storitve partnerskih KMG in si pridobili a) znanje in veščine o zdravilnih rastlinah in različnih novih terapevtskih pristopih, zlasti fitoterapije, ekoterapije in ergoterapije, ter se tako tudi opolnomočili za izvajanje praks s katerimi lahko izboljšujejo ali vzdržujejo psihično in fizično zdravje b) socialne kompetence za skupno delo in odgovornost pri opravilih z zdravilnimi rastlinami in c) v sklopu aktivnosti projekta bodo vključeni v izvedbo storitev inovativnih terapevtskih pristopov (fitoterapije, ekoterapije in ergoterapije). Tako bo projekt dosegel trajnostno spremembo.
- Študenti UNM FZV pa bodo lahko izvajali prakso in druge prožne oblike izobraževanja na partnerskih KMG ter tako pridobivali praktično znanje na inovativno usmerjenih kmetijah.
- Starejši iz domov za ostarele, ki bodo sodelovali na poskusni izvedbi na KMG, bodo med in po projektu pridobili ali osvežili a) znanje in veščine o zdravilnih rastlinah in različnih novih terapevtskih pristopih ter se tako tudi opolnomočili za izvajanje praks, s katerimi lahko izboljšujejo ali vzdržujejo psihično in fizično zdravje, b) se povezali z drugimi ciljnimi skupini ter okrepili občutek lastne vrednosti in c) lajšali različne težave s prejemanjem storitev inovativnih terapevtskih pristopov.
- Invalidi iz varstveno-delovnih centrov, ki bodo sodelovali na poskusni izvedbi na KMG, bodo med in po projektu pridobili a) znanje in veščine o zdravilnih rastlinah in različnih novih terapevtskih pristopih ter se tako tudi opolnomočili za izvajanje praks s katerimi lahko izboljšujejo ali vzdržujejo psihično in fizično zdravje, b) se povezavi z drugimi ciljnimi skupini ter okrepili občutek lastne vrednosti in c) lajšali različne težave s prejemanjem storitev inovativnih terapevtskih pristopov.
- Z medijsko promocijo, javnimi dogodki in usposabljanjem bomo poskusni inovativni program predstavili širši zainteresirani javnosti, da bo lahko postal model za druge KMG, predvsem za manjše kmetije.
Podatki o financiranju:
Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Povezavi:
• Spletna stran Evropske komisije
• Program razvoja podeželja – PRP
Razpis: PODUKREP 16.9 Podpora za diverzifikacijo kmetijskih dejavnosti v dejavnosti v zvezi z zdravstvenim varstvom, socialnim vključevanjem, kmetijstvom, ki ga podpira skupnost, ter izobraževanjem o okolju in hrani

Izvedene aktivnosti: