International Student Week in Belgrade, 15. - 23.7.2018

19.02.2018

This year we are celebrating our 12th anniversary and we have prepared 10 workshops in various fields for students from all around the world, who will be dealing with burning issues of today's society using different methods such as: discussion, life coaching, bio-techna, IT & research, journalism, musical and many more. This year’s theme is ‘’Take the Lead’’. The workshops are focused on entrepreneurship and sustainable development goals. Our intention is also to give all the participants the opportunity to network among each other and create invaluable partnerships. We especially encourage young people with disabilities, as well as members of other vulnerable groups, to sign up and participate. The festival will be adjusted to them in order to promote the importance of their involvement and connection with young people from Serbia and the world. Furthermore, we hope that you will recognize the significance of our event and be willing to contribute to it in the upcoming editions.

Application process will last until February 28th, midnight 23:59 PM CET (Central European Time).